URLA FESTİVALLERİ

Uluslararası Urla Enginar Festivali
http://urlaenginarfestivali.com/

Urla Yarımadası’na özgü erkenci, yaprakları düz ve fazla sıkı olmayan Urla Sakız Enginarı mor çiçekli, çok yıllık bir bitkidir.

Mucizevi Urla Sakız Enginarın tanıtımı için her yıl Uluslararası Urla Enginar Festivali düzenlenir. Festival üç gün sürüyor ve şehir dışı ve uluslararası binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Festival tadım etkinlikleri, mutfak atölyeleri, yemek sohbetleri, sergiler ve müzik dinletileriyle renklendiriliyor. Dünya Gurme Şehirleri Ağı içinde yer alan Urla’da düzenlenen Enginar festivali dünyaca ünlü şeflerin yemek yapma ve tadım oyun alanına dönüşüyor.

Her geçen gün yerel olan gıdaya ve bunu üreten üreticiye saygılı duruşuyla gelişmekte ve örnek olmaktadır. Uluslararası Urla Enginar Festivali Nisan’ın son haftası sakız enginarın kalbi Urla’da meraklılarını bekliyor.

Urla Bağbozumu

“Zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gün” Bu geleneksel bayram, Urla Belediyesi ve Ziraat Odası işbirliği ile 20 yılı aşkın zamandır “Bağbozumu Şenlikleri” adı altında sürdürülmektedir. Şenlikler, her yıl Ağustos’ta Malgaca Pazarı’nda yapılmaktadır. Festivalde bütün yıl boyunca emek verilerek yetiştirilen üzümler üreticileri tarafından toplanarak davul ve zurnalar eşliğinde katılanların beğenisine sunulur. Şenlik alanına kurulan dev sahnede halk dansları ile başlayan festival, en iyi üzüm üreticisinin seçilmesi ve üzüm sıkımı ile devam eder. Üreticiler arasında düzenlenen yarışmada dereceye giren üreticiler ödüllendirilir. 

Barbaros Öyük (Korkuluk) Festivali

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Batı Urla Köyleri Derneği’nin destekleriyle 2016 yılında başlayan Barbaros Öyük Festivali, Urla’da görülmesi gereken etkinliklerden biridir.

Üç gün süren festival her yıl bir hayli ilgi çekti. Korkuluklar köye hayli güzel bir görüntü veriyor. Köyde yaşayanlar korkuluklara eskiden beri oyuk diyorlar. Festivalin adı da bu nedenle Oyuk Festivali olmuş. Oyuk Festivali’nde en güzel korkuluk yarışması, en güzel avlu ve yemek yarışmaları yapılıyor.

 

Nohutalan Kavun Festivali

Urla Belediyesi tarafından düzenlenen 'Nohutalan Kavun Festivali' ile her yıl Ağustos ayında kutlanır. En iyi kavun yarışması ve canlı müzik eşliğinde düzenleneni festivalde, ziyaretçiler hem eğlenceye hem de kavuna doyacaktır. Kokusuyla ünlü susuz kavunların üreticilerin standlarını süsler ve her yıl festival süresince 1500 civarında, yani 5 tona yakın kavun satılmaktadır.
© Maison Vourla Hotel. Tüm hakları Saklıdır - Powered by HotelRunner